facebook

Nasze usługi

Diagnostyka

Radiologia

Jest to dział medycyny istniejący już od ponad 100 laty,bez którego nie wyobrażamy sobie dzisiaj rzetelnej diagnostyki układu kostnego ale równierz pozostałych tkanek,organów i narządów. Rozwój techniki cyfrowej w radiografii pozwolił na uzyskanie jakości obrazu nieosiągalnej do tej pory. Dzięki programom opracowującym ekspozycję na matrycy możemy jednocześnie ocenić kości, stawy z aparatem ścięgnistym, płuca, skórę i wiele więcej obszarów ciała naszego pacjenta.Oczywiście istnieją doskonalsze metody diagnostyczne takie jak tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny ale to zdjęcie RTG jest tym medium z którym pracujemy codziennie ze względu na dostępność, koszty i bardzo szeroki zakres informacji który uzyskujemy.Większośćprostrzych projekcji można uzyskać bez znieczulenia ogólnego, lecz w wielu przypadkach sedacja znosi lęk naszego pupila przed unieruchomieniem, choć przez chwilę, na stole, a wielokrotnie jest wręcz konieczna tak jak przy badaniu stawów biodrowych w kierunku dysplazji.

Ultrasonografia

W naszej przychodni do badań używamy aparatu firmy Esaote. Dzięki szerokiej gamie głowic o częstotliwości od 1 do 13 megaherców (sektorowe, liniowe, konweksowe) możemy badać prawie wszystkich pacjentów od wielkości myszy do bardzo dużego psa, w prawie nieograniczonym zakresie projekcji:
1) powierzchowne – tkanka podskórna, ścięgna i mięśnie, niektóre stawy, tarczyca
2) głębokie – cała jama brzuszna, część klatki piersiowej

Ze względu na znikomą inwazyjność badania, może być ono wykonywane wielokrotnie bez szkody dla organizmu (co ma duże znaczenie np. w przypadku ciąży). Dzięki technice Dopplerowskiej możemy śledzić ukrwienie narządów i tkanek, badając szybkość i jakość przepływu krwi. Ultrasonografia jest również niezbędna do przeprowadzenia badań biopsyjnych. Postawienie prawidłowej diagnozy bez rzetelnego badania USG jest we współczesnej medycynie praktycznie niemożliwe.

Echokardiografia

Również badanie z użyciem Dopplera.
1) echokardiografia to badanie w którym uzyskujemy informację na temat budowy serca i pracy jego poszczególnych elementów (ścian, przegrody, strun ścięgnistych)
2) Doppler serca – badanie to dostarcza nam informacji na temat ruchu krwi przepływającej przez jamy serca i duże naczynia krwionośne. Oceniamy szybkość, z jaką krew się porusza i wszelkie zaburzenia na jej drodze, tzw. turbulencje.

Umożliwia to precyzyjnie diagnozować schorzenia serca, jak również monitorować ich przebieg, a poprzez to dostosowywać terapię do każdego przypadku z osobna.

Endoskopia

Dzięki endoskopii możemy bez uszkadania tkanek organizmu (bądź przy minimalnym uszkodzeniu) wprowadzić giętki przewód z kamerą i światłem przez naturalne otwory ciała. Umożliwia to dokładną ocenę w rzeczywistym świetle stanu górnej części przewodu pokarmowego (jama ustna, przełyk, żołądek, dwunastnica), jak również dolnej części (kolonoskopia). Możliwe jest również usuwanie ciał obcych (np. zabawek, kości) z obrębu żołądka, bez konieczności chirurgicznego otwierania jamy brzusznej i żołądka. Wskazaniem do wykonania badania są nawracające wymioty/ulewania po wyeliminowaniu innych przyczyn (jak np. zapalenie trzustki, niewłaściwa dieta), jak również podejrzenie wcześniej wspomnianego ciała obcego. Zabieg wykonuje się w pełnym znieczuleniu, po 12-24h głodówce, u pacjenta zakwalifikowanego do znieczulenia.

Przy użyciu fiberoskopu (mniejsza wersja przewodu z kamerą) można także ocenić pracę górnych dróg odechowych (krtań oraz tchawicę, do rozwidlenia tchawicy włącznie). Pozwala to zakwalifikować pacjenta do postępowania chirurgicznego bądź też zachowawczego, mającego na celu ułatwienie oddychania i eliminację kaszlu/krztuszenia się. Częstym problemem starszych zwięrząt są porażenia krtani, objawiające się trudnością z oddychaniem.
Dzięki tym urządzeniom można także pobierać próbki do badań histopatologicznych w przypadku stwierdzenia zmian, które mogłyby sugerować podłoże nowotworowe.

Badania laboratoryjne i testy

Terapia chorób wewnętrznych

Neurologia

Neurologia jest dynamicznie rozwijającą się dziedziną weterynarii, dotyczącą zmian w układzie nerwowym, takim jak padaczki, zaburzenia równowagi, zmiany zachowania, niedowłady kończyn czy też bolesności kręgosłupa. Najważniejszym urządzeniem, pozwalającym na taki rozwój w ostatnich latach jest...smartfon z kamerą! W przypadku zaburzeń występujących napadowo (czyli nieobecnych w gabinecie), nagranie wideo pupila ma bardzo dużą wartość diagnostyczną. Dzięki niemu, oraz usystematyzowanemu podejściu i badaniu pacjenta, jesteśmy w stanie zlokalizować problem, ustalić listę rozpoznania różnicowego, jak również rozplanować bardziej szczegółowe postępowanie diagnostyczne (badania krwi, badania obrazowe jak RTG czy też skierować pacjenta na tomografię bądź też rezonans magnetyczny). Bardzo często do postawienia wstępnego rozpoznania wystarczy szczegółowy wywiad z właścicielem (dlatego bardzo ważne jest, aby opiekun, mający kontakt na co dzień z pacjentem, towarzyszył zwierzęciu podczas wizyty), jak również nasilenie i czas trwania objawów zestawione z wiekiem pacjenta (tendencja do występowania różnych chorób zmienia się w czasie, dlatego też młode zwierzę z zaburzeniami neurologicznymi może mieć zupełnie inną przypadłość od zwierzęcia starszego). W związku z tym indywidualne podejście do każdego przypadku jest niezbędne, aby proces diagnostyki i leczenia był jak najskuteczniejszy.

Choroby narządów wewnętrznych

Kardiologia

Endokrynologia

Dermatologia

Chirurgia ogólna

Chirurgia głowy

Dział obejmujący swoim zakresem jamę ustną i nosową ,zabiegi na aparacie wzroku i słuchu oraz na wszystkich tkankach miękkich tej okolicy, zaliczane często do chirurgii plastycznej, wykonywane po poważnych urazach głowy w wyniku wypadków i pogryzień.

Do najczęstszych interwencji w obrębie jamy ustnej należy utrzymanie higieny zębów i dziąseł obejmujące usuwanie płytki bakteryjnej i osadu mineralnego z ich powierzchni i wszystkie działania mające na celu powrót do stanu w miarę fizjologicznego gdyż ogólnie wiadomo iż zły stan uzębienia wpływa negatywnie na cały organizm (nerki, serce, wątroba).

W przypadku zębów martwych, uszkodzonych lub zapalnych wykonujemy ekstrakcję. Sytuacje takie dotyczą głownie psów ras miniaturowych i oczywiście kotów, u których jest to istną plagą mającą swoje bezpośrednie przełożenie na stan nerek. Zły stan jamy ustnej to także utrapienie opiekunów z powodu nieprzyjemnego zapachu z pyszczków ich pupili.

Innym często wykonywanym zabiegiem jest korekta podniebienia miękkiego która nieodłącznie powiązana jest z plastyką wąskich skrzydełek nosowych i poszerzeniem nozdrzy zewnętrznych u ras brachycefalicznych takich jak buldożki francuskie, bostony, mopsy.

Tematem powiązanym lecz ze względu na specyfikę wymagającym innej wiedzy i specjalistycznego sprzętu jest korekta uzębienia u gryzoni i zającokształtnych. Niejednokrotnie zabiegi te kończą się karkołomnymi operacjami na żuchwie i szczęce górnej.

Układ rozrodczy i moczowy

Zabiegi najczęściej wykonywane w każdej lecznicy a obejmujące sterylizację suczek i kotek,kastrację osobników męskich w tym gryzoni. Sterylizację w naszej przychodni wykonujemy najmniej inwazyjną techniką z małego cięcia zapępkowego przez które specjalnym narzędziem wydobywa się jajniki i macicę. Zmniejsz to oczywiście urazowość i ból pooperacyjny.

Układ rozrodczy to oczywiście porody i od czasu do czasu pojawiające się cięcia cesarskie. Dotyczy to najczęściej ras brachycefalicznych tych których płody mają nieproporcjonalnie duże główki ale i zwykłych wielorasowców kiedy przyszłej mamie kończy się energia na fizjologiczny poród.

Z tematów urologicznych najczęściej operujemy kamicę pęcherza moczowego i cewki moczowej u psów samców i bardzo wymagający zabieg u kocurów głównie ze względu na mikroskopijność narządów u tego gatunku.

Równie trudnymi albo i trudniejszymi są operacje usuwania kamieni z moczowodów i czasami z nerek, a zabiegiem prawdziwie mikrochirurgicznym jest ectopia moczowodu . Wada rozwojowa polegająca na niefizjologicznym ujściu moczowodu często omijającym pęcherz moczowy. Są to głownie suczki które już od pierwszych dni w nowym domu jako małe szczeniaczki sikają bezwiednie w legowisko przyprawiając o ból głowy swoich nowych właścicieli.

Rzadziej wykonywane lecz wymagające wymienienia sa zabiegi ropni prostaty.

Jama brzuszna (przewód pokarmowy, wątroba, śledziona)

Najczęściej mamy do czynienia z zabiegami na żołądku i jelitach a to z powodu przeróżnych ciał obcych czyli nie strawialnych elementów jak monety, gumowe zabawki, kolby kukurydzy, pestki które tam trafiają połknięte głównie przez łapczywe szczeniaki próbujące wszystkiego co tylko trafi do pyska. Największym wyzwaniem są ciała w przełyku na terenie klatki piersiowej gdyż zabiegi w tej okolicy wymagają bardzo dużej uwagi.

Nie strawialne przedmioty o ile nie zatrzymają się w zołądku trafiają do jelit i mogą powodować bardzo poważne konsekwencje z martwicą i perforacją włącznie. Czasami musimy wycinać część jelita z powodu jego uszkodzenia.

Ostatni odcinek przewodu pokarmowego to okrężnica i prostnica gdzie gromadzą się tak zwane kamienie kałowe składające się głównie z masy kostnej pochodzące z kości dawanych psom jako składowa karmy. Dieta taka w nadmiarze bardzo często prowadzi do zaczopowania przewodu pokarmowego.

Karmienie psów ras dużych i olbrzymich przed wieczornym spacerem pełnym zabaw i skoków może skończyć się skrętem żołądka o czym właściciele nie wiedzą. W takich przypadkach błyskawiczna interwencja chirurgiczna,a liczą się godziny, obejmująca laparotomię ( czyli otwarcie jamy brzusznej) i odkręcenie żołądka z jego ufiksowaniem do ściany jamy brzusznej może uratować nieszczęśnikowi życie.

Wątroba -ważny narząd na usługach przewodu pokarmowego jest przyczyną interwencji chirurgicznej z powodu problemów w odpływie żółci na poziomie woreczka zółciowego jak i przewodów żółciowych. Odrębnym tematem są zmiany nowotworowe o ile obejmują okolice w miarę bezpieczne do zabiegu są usuwane.

Zabiegi obejmujące śledzionę w większości przypadków kończą się splenektomią czyli usunięciem narządu głównie z powodu zmian nowotworowych, urazów i skrętu.

Przepukliny

Są bardzo częstą przyczyną interwencji chirurugicznej aczkolwiek zależnie od miejsca powstania wymagają innych procedur i różnego stopnia doświadczenia ponieważ niektóre zabiegi w tej grupie są bardzo wymagające.

- najczęstsze pępkowe zależnie od rozmiaru pierścienia przepuklinowego są usuwane podczas sterylizacji u suczek lub jako osobny zabieg jeżeli dotyczy samców lub rozmiar przepukliny zagraża zdrowiu pacjenta w wyniku uwiężnięcia jelit.
-pachwinowe częściej występują u suczek i mogą być przyczyną uwiężnięcia ciężąrnej macicy, pęcherza moczowego lub pętli jelit
-kroczowa (okołoodbytowa) występuje u psów samców jako powikłanie powiększenia prostaty która naciskając na pierścień mięsniowy powoduje jego rozejście i wpadnięcie w to miejsce powiększającą się prostnicę.

Zaczynają się problemy z defekacją który to objaw jest przyczyną wizyty w naszej przychodni. Problemy ze zrobieniem stolca mijają po zabiegu odprowadzenia przepukliny powiązanego z kastracją celem ograniczenia rozmiarów prostaty.

-przepukliny urazowe:
przeponowa wymagająca szybkiej interwencji ,trudna do przeprowadzenia niesie duże ryzyko powikłań gdyż po urazie do klatki piersiowej mogą przemieścić się jelita, wątroba lub żołądek
różnego rodzaju uszkodzenia powłok brzusznych najczęściej po wypadkach komunikacyjnych lecz także po pogryzieniach tak jak u kotów.
Miejsca i rozległość uszkodzenia bywa bardzo różna i niejednokrotnie przysparza nam chirurgom wiele kłopotów w trakcie zabiegu.

Ortopedia

Złamania

Konsekwencją wielu urazów, potrąceń przez samochód czy upadków jest uraz układu kostnego. Jeżeli jest to proste pęknięcie, czy niewielkie złamanie u młodego pieska bez uszkodzenia okostnej to wystarczy zewnętrzny opatrunek usztywniający i po kłopocie. O wiele częściej niestety kończy się pełnym złamaniem i to w kombinacjach które ciężko sobie wyobrazić. W takich przypadkach musimy sięgnąć po nasz arsenał metod i technik aby po dobrze przeprowadzonym zabiegu nasz pacjent mógł wrócić do pełnej sprawności. W naszej przychodni wykonujemy stabilizację wszystkich rodzajów urazów kostnych od kończynowych przez urazy głowy, kręgosłupa do najtrudniejszych złamań miednicy. Wykorzystujemy najnowsze techniki i metody stabilizacji: fiksatory zewnętrzne, implanty sródkostne i płyty ze śrubami podwójnie blokowanymi.

Oczywiście po zabiegu potrzebny jest czas do prawidłowego zrostu, lecz warto trochę poczekać aby móc znowu się cieszyć spacerem ze swoim pieskiem.

Schorzenia rosnących psów i kotów

Nie ma na świecie takiego gatunku jak pies domowy którego przestawiciele dorośli mogą ważyć poniżej kilograma i powyżej 100 kilogramów. Unikat na skalę globu i za to je kochamy. Lecz ta różnorodność i duża różnica w wadze i budowie do wzorca jakim jest wilk pociąga za sobą konsekwencje, między innymi rożne choroby wieku młodzieńczego które niestety ciągną się przez całe życie. Wszyscy słyszeli o dysplazji owczarków, labradorów. Temat stary jak rasa :dysplazje łokci, stawów biodrowych. Do tej samej grupy możemy zaliczyć osteochondrozę w stawie barkowym ,łokciowym. Występują tutaj wady rozwojowe kręgosłupa, zahamowania wzrostu kości i deformacje .Już tylko wyliczanie zajęłoby cała stronę,jest tego bardzo dużo.Nikt z właścicieli nie chciałby psa z taką wadę, lecz niestety wymogi kynologów i tworzenie nowych "cudacznych" ras raczej pogłębia ten trend niż z nim walczy.

W naszej lecznicy zajmujemy się diagnostyką a jeżeli jest konieczne terapią operacyną zaburzeń kostno-stawowych rosnących psów i kotów. Współpracujemy z najlepszymi ośrodkami w Polsce celem konsultacji najtrudniejszych przypadków.

Wykonujemy zabiegi z grupy osteotomii dynamicznych u pacjentów rosnących, wczesnej terapii dysplazji stawów biodrowych, łokciowych. Dlatego tak bardzo zabiegamy o wczesną diagnostykę kiedy można jeszcze coś poprawić a nie ratować co się da. Stawy biodrowe sprawdzamy w 4 miesiącu a łokcie w 6 u ras predysponowanych - warto sobie to zapamiętać.

Zwichnięcia

Deformacje kości i stawów

Rehabilitacja

Rehabilitacja to pojęcie dość ogólne ponieważ obejmuje sferę fizyczną, psychiczną i społeczną. My w naszej placówce zajmujemy się rehabilitacją medyczną która ma na celu przywrócenie pacjenta do zdrowia lub częściowe jego odzyskanie. Stosujemy w tym celu fizjoterapię. Naszym pierwszorzędnym zadaniem jest przywrócenie umiejętności samodzielnego spełniania potrzeb fizjologicznych takich jak załatwianie się i jedzenie, a drugorzędnym jest przywrócenie radości życia, czyli zabaw i spacerów. Fizjoterapia podzielona jest na kilka działów, u nas można skorzystać z:
- masażu
- kinezyterapii – leczenie ruchem
- fizykoterapii – laseroterapia i magnetoterapia
- hydroterapii
 

Hydroterapia

Służy do wykonywania ćwiczeń ruchowych w wodzie. Ze względu na warunki w jakich odbywają się ćwiczenia dają one lepsze rezultaty a także umożliwiają wykonywanie ćwiczeń których nie dałoby się zrobić na suchym lądzie. Wypór wody powoduje że pacjent jest „lżejszy”, natomiast jej opór zmusza go do wykonania większej pracy niż przy zwykłym chodzeniu. Jednym słowem pacjentom w bieżni chodzi się łatwiej ale ciężej. Trening ten sprawdza się dobrze przy słabościach kończyn, gdy pacjent stara się chodzić na 3 nogach i nie obarcza jednej, przy urazach kręgosłupa i niedowładach.

Laseroterapia niskoenergetyczna

celem biostymulacji laserowej jest oddziaływanie na procesy tkankowe bez ich uszkadzania. Do tego procesu używane jest światło z zakresu podczerwieni i czerwieni a o mocy od 1 do 500 mW. Wiązka laserowa może wniknąć nawet kilka centymetrów w głąb ciała a tam przekazana przez nią energia rozprzestrzenia się jeszcze dalej. Pierwotnym efektem naświetlania jest stymulacja wydzielania hormonów a także stymuluje odżywianie i wzrost komórek. Co wtórnie prowadzi do działania przeciwbólowego, przeciwzapalnego i biostymulacji (przyśpieszenie resorpcji obrzęków i wysięków, poprawa krążenia). Dobrze sprawdza się w:
- urazach układu ruchu (mięśnie, kości, stawy)
- bóle kręgosłupa
- choroby skóry
- pooperycajnie

Magnetoterapia

W zabiegu tym oddziałuje się na organizm za pomocą pola magnetycznego o niskiej częstotliwości które pobudza procesy fizykalne i reguluje pole magnetyczne organizmu, pobudzając w ten sposób tkanki do regeneracji. Dzięki czemu:
- poprawia ogólny stan zdrowia
- zmniejsza ból
- stabilizuje ciśnienie
- zapobiega stanom zapalnym
- zwiększa ruchomość stawów

Kinezyterapia

Kinezyterapia czyli inaczej leczenie ruchem. Głównym elementem tej dziedziny są ćwiczenia ruchowe. Ruch staje się środkiem leczniczym, mającym wpływ na cały organizm. W trakcie dobierania ćwiczeń można wykazać się duża kreatywnością. Wymagają one również systematyczności i zaangażowania ze strony opiekuna. Ćwiczenia wpływają pozytywnie na:
- poprawę zmysłu równowagi i czucia (propriocepcja)
- zwiększają zakres ruchów
- ułatwiają odchudzanie
- wpływają pozytywnie na psychikę
- pobudzają kości i mięśnie do wzmacniania
- ruch wpływa na odżywianie chrząstki

Masaż

Masaż to nic innego jak zespół ruchów wywierających ucisk na tkanki. Powinien być wykonany z odpowiednim uciskiem, w odpowiednim tempie i w odpowiednich kierunkach. W naszej placówce posługujemy się masażem klasycznym. Wpływa on na organizm w sposób bezpośredni (mechaniczne uciskanie) i pośredni (odpowiedź organizmu na nasze zabiegi).

Wpływ masażu na organizm:
- poprawia krążenie – co prowadzi do lepszej przemiany materii, spowalnia zmiany zwyrodnieniowe, zapobiega zanikom mięśni
- stymuluje układ nerwowy
- może pobudzić zwiotczałe mięśnie lub rozluźnić nadmiernie napięte
- zmniejszanie przykurczy
- stymuluje wydzielanie „pozytywnych” hormonów a zmniejsza wydzielanie adrenaliny, przez co dobrze relaksuje i pozytywnie na wpływa na samopoczucie ogólne pacjenta

Profilaktyka

Szczepienia

Odrobaczenia i pasożyty zewnętrzne

Paszporty

Kontakt
Przychodnia
Weterynaryjna REHAwet

64-920 Piła, ul. Wyspiańskiego 5, lokal 4.

Telefon

Przychodnia: 67 353 39 38

Dyżur: 602 736 018

Czynne w godzinach

Pn-Pt: 9:00 - 19:00

Sob: 9:00 - 13:00

Formularz kontaktowy

Administratorem danych osobowych podanych w formularzu kontaktowym jest spółka PRZYCHODNIA WETERYNARYJNA - OŚRODEK FIZJOTERAPII PSÓW I KOTÓW MIROSŁAW KLIMEK z siedzibą w Pile, ul. Wyspiańskiego 5/4. Dane przetwarzane są w celu bieżącej obsługi klienta, w zakresie podanym w formularzu kontaktowym. Każdy ma prawo dostępu do treści swoich danych osobowych, ich poprawiania oraz żądania ich usunięcia. Podanie danych ma charakter dobrowolny, jednak jest niezbędne dla prowadzenia dalszego toku obsługi Klienta.

Mapka dojazdu