facebook

Na czym polega badanie endoskopem weterynaryjnym?

środa, 04.11.2020 autor:
Na czym polega badanie endoskopem weterynaryjnym?
Badanie to polega na umieszczeniu w ciele badanego sondy zakończonej światłowodem. Pozwala to na oświetlenie wnętrza pacjenta. Oprócz sondy lekarz wykorzystuje, również specjalistyczny sprzęt. Do odczytania obrazu z sondy, lekarz wykorzystuje specjalne szkiełko znajdujące się na endoskopie lub widzi go na ekranie monitora.
 

Kiedy wykonuje się zabieg endoskopii?

Badanie endoskopii wykonuje się w momencie, kiedy potrzebny jest dokładny obraz wnętrza pacjenta, którego nie zapewni np. badanie USG. Zalecane jest m.in. gdy podejrzewa się u pacjenta wystąpienie nowotworu płuc, jelita grubego, żołądka czy przełyku. Jest to również pomocne badanie przy diagnozowaniu wrzodów żołądka, pozwala dobrać odpowiednią terapię (farmakologiczną lub onkologiczną) w zależności od wyniku. Endoskopia pozwala na pobranie fragmentu zmienionej tkanki, ustalenie jej budowy oraz określenie kategorii tej zmiany.

Wyróżniamy kilka rodzajów badań endoskopowych m.in.: bronchoskopię, gastroskopię, laparoskopię oraz endoskopię kapsułkową.

Czym jest endoskopia kapsułkowa?

Badanie to polega na połknięciu przez pacjenta kapsułki z niewielką lampką, która jest połączona z nadajnikiem radiowym. Metoda ta jest wykorzystywana m.in. do diagnozowania chorób w obrębie jelita cienkiego, ze względu na to, że jest wąskie i kręte. Zalecana jest dla pacjentów, którzy uskarżają się na biegunkę, wymioty, bóle brzucha czy krwawienia z jamy brzusznej. Badanie to jest bardzo pomocne, przy diagnozowaniu polipów czy nowotworu jelita cienkiego.

Badanie endoskopowe to jedno z najbezpieczniejszych i najlepszych sposobów na zdiagnozowanie zmian i chorób u naszego pupila. Metoda ta umożliwia postawienie dokładnej diagnozy, dobranie odpowiedniego leczenia oraz daje szanse na całkowite wyleczenie chorego.

Jeśli szukają Państwo przychodni weterynaryjnej, która wykona dla Państwa zabieg endoskopii waszego pupila, to zapraszamy do kontaktu! W zakres naszych usług wchodzi również wiele innych badań diagnostycznych, które pomogą podjąć odpowiednie leczenie Państwa pupila.

POWRÓT NA BLOGA Udostępnij na facebooku
Kontakt
Przychodnia
Weterynaryjna REHAwet

64-920 Piła, ul. Wyspiańskiego 5, lokal 4.

Telefon

Przychodnia: 67 353 39 38

Czynne w godzinach

Pn-Pt: 9:00 - 19:00

Sob: 9:00 - 13:00

Formularz kontaktowy

Administratorem danych osobowych podanych w formularzu kontaktowym jest spółka PRZYCHODNIA WETERYNARYJNA - OŚRODEK FIZJOTERAPII PSÓW I KOTÓW MIROSŁAW KLIMEK z siedzibą w Pile, ul. Wyspiańskiego 5/4. Dane przetwarzane są w celu bieżącej obsługi klienta, w zakresie podanym w formularzu kontaktowym. Każdy ma prawo dostępu do treści swoich danych osobowych, ich poprawiania oraz żądania ich usunięcia. Podanie danych ma charakter dobrowolny, jednak jest niezbędne dla prowadzenia dalszego toku obsługi Klienta.

Mapka dojazdu