facebook

Jak wygląda fizjoterapia kotów i psów?

wtorek, 15.12.2020 autor:
Jak wygląda fizjoterapia kotów i psów?

W przypadku urazu stawów, mięśni lub nerwów, lekarz zaleca skorzystanie z usług fizjoterapeuty. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że podobne opcje leczenia są dostępne również dla zwierząt. W niniejszym artykule przedstawimy podstawowe informacje o różnych typach i zastosowaniach fizjoterapii u psów i kotów.

Zastosowania fizjoterapii

Fizjoterapia zwierząt to rodzaj leczenia, który pomaga wzmocnić mięśnie, poprawia mobilność i skraca okres rekonwalescencji po urazie lub zabiegu. Z fizjoterapii można korzystać w wielu sytuacjach m.in. po operacji ortopedycznej lub zabiegu na kręgosłup, w celu wyeliminowania sztywności spowodowanej zapaleniem stawów, po urazach tkanek miękkich, przy atropii mięśni lub po uszkodzenie nerwów.

Rodzaje fizjoterapii

Termin fizjoterapia w rzeczywistości odnosi się do szerokiej gamy różnych rodzajów leczenia. Najbardziej powszechną formą terapii jest masaż, który pomaga rozgrzać mięśnie i wspomaga prawidłowe krążenie. Masaż jest często wykonywany na początku sesji fizjoterapeutycznej, aby zwiększyć mobilność i umożliwić większy zakres ruchu w późniejszych ćwiczeniach. Podobną funkcję pełni bierne rozciąganie mięśni.
Wiele zwierząt skierowanych na fizjoterapię doświadczyło okresu bezruchu / bezczynności kończyn. Stan bezruchu prowadzi to nie tylko do osłabienia głównych mięśni danej kończyny, ale także wpływa na ogólną stabilność. Wspomaganie stania lub chodzenia pozwala zwierzęciu zacząć odzyskiwać tę stabilność bez wywierania nadmiernych sił na kontuzjowaną kończynę (kończyny). Aby zwiększyć poziom trudności ćwiczeń, można użyć różnych elementów wyposażenia, w tym piłek gimnastycznych czy taśm oporowych.

Laser i fala uderzeniowa

Ostatnimi czasy dużą popularność zyskały metody leczenia laserowego – terapia laserowa i terapia falami uderzeniowymi, które mają przyspieszać gojenie oraz zmniejszać ból i stany zapalne. Zabieg laserowy polega na doprowadzeniu energii świetlnej do uszkodzonej tkanki i jest zwykle dobrze tolerowany przez przytomne zwierzę. Z drugiej strony terapia falami uderzeniowymi wykorzystuje impulsy o wysokiej energii kierowane do tkanki, co może być dość niekomfortowe. Z tego powodu większość pacjentów wymaga sedacji lub znieczulenia do tego zabiegu.

Dobór odpowiedniej metody fizjoterapii to gwarancja szybkiego powrotu do zdrowia i pewność, że zwierzę odzyska pełną sprawność.

POWRÓT NA BLOGA Udostępnij na facebooku
Kontakt
Przychodnia
Weterynaryjna REHAwet

64-920 Piła, ul. Wyspiańskiego 5, lokal 4.

Telefon

Przychodnia: 67 353 39 38

Czynne w godzinach

Pn-Pt: 9:00 - 19:00

Sob: 9:00 - 13:00

Formularz kontaktowy

Administratorem danych osobowych podanych w formularzu kontaktowym jest spółka PRZYCHODNIA WETERYNARYJNA - OŚRODEK FIZJOTERAPII PSÓW I KOTÓW MIROSŁAW KLIMEK z siedzibą w Pile, ul. Wyspiańskiego 5/4. Dane przetwarzane są w celu bieżącej obsługi klienta, w zakresie podanym w formularzu kontaktowym. Każdy ma prawo dostępu do treści swoich danych osobowych, ich poprawiania oraz żądania ich usunięcia. Podanie danych ma charakter dobrowolny, jednak jest niezbędne dla prowadzenia dalszego toku obsługi Klienta.

Mapka dojazdu