Zwierzę, które ma kleszcza może zostać zarażone jedną z wielu chorób odkleszczowych. Objawy nie zawsze są przez właściciela zauważone od razu, a to może doprowadzić do niebezpiecznych powikłań. Dlatego szczególnie w okresie wiosennym i letnim, po każdym spacerze warto sprawdzić sierść swojego zwierzaka. W sytuacji, kiedy nawet usuniemy kleszcza, należy obserwować zachowanie zwierzęcia i w celu kontroli udać się do weterynarza, który potwierdzi lub wykluczy chorobę odkleszczową.
Najczęściej występujące choroby odkleszczowe
- Babeszjoza
Nieleczona babeszjoza może doprowadzić do śmierci psa nawet w ciągu kilku dni. Objawy choroby pojawiają się od 1 do 3 tygodni po ukąszeniu. W większości przypadków babeszjoza ma przebieg ostry, a pogorszenie stanu zdrowia następuje gwałtownie.
Objawy:
- wysoka gorączka
- senność
- brak łaknienia
- żółtaczka
- wymioty
- rdzawy mocz
Leczenie powinno zostać rozpoczęte natychmiast po wykonaniu badań laboratoryjnych i testów, które potwierdzą chorobę, w przeciwnym razie w organizmie psa dochodzi do nieodwracalnych zmian. Nieleczona choroba prowadzi do śmierci zwierzęcia.
- Erlichioza
To choroba zwierząt, wywołana przez bakterię przenoszoną przez kleszcze. Okres wylęgania się choroby to ok. 1-3 tygodnie, a jej objawy to:
- apatia
- brak apetytu
- duszność
- gorączka
- powiększenie węzłów chłonnych
- powiększenie śledziony
- wybroczyny i wylewy krwotoczne na skórze i błonach śluzowych
- krwawienie z nosa i krwiomocz
- wymioty
Warto zwrócić uwagę, że w fazie utajonej choroba nie daje żadnych objawów.
- Anaplazmoza
Ostre objawy anaplazmozy zbliżone są do objawów boreliozy, tzn. osowiałość, brak apetytu, gorączka, kulawizna, a niekiedy wybroczyny i krwawienie z nosa. Jeśli zwierzę nie zostanie poddane leczeniu, choroba przejdzie w stan podkliniczny i doprowadzi do nieodwracalnych zmian w jego organizmie.
- Bartoneloza
To choroba zakaźna przenoszona zarówno przez kleszcze, jak i przez pchły oraz komary, która bardzo rzadko daje objawy kliniczne.
- Borelioza
Borelioza w ok. 95% procentach przebiega bezobjawowo. U psów choroba atakuje głównie stawy, rzadziej inne narządy. Objawy choroby występują zazwyczaj okresowo, objawy po kilku dniach samoistnie ustępują, ale choroba rozwija się dalej. Widoczne objawy boreliozy to apatia, brak apetytu, gorączka i kulawizna, która z czasem przechodzi w przewlekłe zapalenie, a następnie w zwyrodnienie stawów.
- Europejskie odkleszczowe zapalenie mózgu
To choroba wywołana przez wirus TBE. Wyróżnia się jej postać nadostrą (3-7 dni), ostrą (1-3 tygodni) i przewlekłą bezobjawową (kilka miesięcy).
Objawy fazy nadostrej i ostrej to: gorączka, osowiałość i apatia. Z czasem pojawia się ostre zapalenie mózgu, które objawia się drgawkami, paraliżem i niedowładem.