facebook

Fizjoterapia psów - kiedy staje się konieczna i czy jest skuteczna?

czwartek, 17.10.2019 autor:
Fizjoterapia psów - kiedy staje się konieczna i czy jest skuteczna?

Fizjoterapia psów to dział medycyny weterynaryjnej, który obejmuje szeroki zakres działań i zabiegów mających na celu poprawę funkcjonowania i ruchomości stawów oraz mięśni naszych pupili. Psy, tak samo, jak ludzie, cierpią na różne zwyrodnienia, choroby neurologiczne, degeneracyjne czy otyłość. Tak samo, jak my, starzeją się i w związku z tym odczuwają ból, a co za tym idzie, przestają sprawnie funkcjonować. Proces rekonwalescencji jest szczególnie bolesny po wypadkach i zabiegach chirurgicznych. W takich sytuacjach przychodzi im z pomocą fizjoterapia, dzięki której mogą poczuć się lepiej przez ograniczenie odczuwanego bólu oraz usprawnienie stawów i mięśni.

Jakie psy trafiają najczęściej na fizjoterapię?


Najwięcej psich pacjentów trafia na fizjoterapię z powodu przebytych urazów ortopedycznych i neurologicznych. Psy, które miały uszkodzone mięśnie, kości czy stawy wymagają włączenia metod fizjoterapeutycznych, aby mogły odzyskać pełną sprawność. Jest to też skuteczna metoda leczenia zachowawczego dysplazji oraz chorób zwyrodnieniowych stawów kończyn i kręgosłupa. Dużo starych psów także wymaga pomocy fizjoterapeutycznej, aby zachować sprawność i zredukować ból obecny w ich życiu na co dzień. Czworonogi, które były niedawno operowane i mają problemy z regeneracją po zabiegu, mogą także skorzystać z fizjoterapii. Okazuje się ona również niezwykle skuteczną metodą walki z psią otyłością, która jest dla nich tak samo niebezpieczna, jak dla ludzi. 

Efekty psiej fizjoterapii


Efekty fizjoterapii psów są widoczne gołym okiem. Otyłe psy chudną, cierpiące na chroniczny ból odczuwają ulgę i poprawę nastroju. Ruch albo masaże powodują, że psom poprawia się ukrwienie oraz ogólne samopoczucie, stają się radosne i częściej merdają ogonami. 


W fizjoterapii psów stosuje się wiele różnych metod: hydroterapię, laseroterapię niskoenergetyczną, magnetoterapię, kinezyterapię i masaż. Każda z tych metod jest wskazana do leczenia innych schorzeń i problemów. Umiejętne włączenie fizjoterapii do leczenia psa spowoduje, że odzyska pełną sprawność. Będzie mógł samodzielnie chodzić, jeść i załatwiać się, a także stanie się bardziej energiczny, odzyska chęć do zabaw i spacerów. 

POWRÓT NA BLOGA Udostępnij na facebooku
Kontakt
Przychodnia
Weterynaryjna REHAwet

64-920 Piła, ul. Wyspiańskiego 5, lokal 4.

Telefon

Przychodnia: 67 353 39 38

Czynne w godzinach

Pn-Pt: 9:00 - 19:00

Sob: 9:00 - 13:00

Formularz kontaktowy

Administratorem danych osobowych podanych w formularzu kontaktowym jest spółka PRZYCHODNIA WETERYNARYJNA - OŚRODEK FIZJOTERAPII PSÓW I KOTÓW MIROSŁAW KLIMEK z siedzibą w Pile, ul. Wyspiańskiego 5/4. Dane przetwarzane są w celu bieżącej obsługi klienta, w zakresie podanym w formularzu kontaktowym. Każdy ma prawo dostępu do treści swoich danych osobowych, ich poprawiania oraz żądania ich usunięcia. Podanie danych ma charakter dobrowolny, jednak jest niezbędne dla prowadzenia dalszego toku obsługi Klienta.

Mapka dojazdu