Czy psy chorują na boreliozę?
Borelioza nazywana jest też chorobą z Lym. U psów występuje dużo rzadziej niż u ludzi, jednak dla zdrowia zwierzęcia jest równie groźna. Źródłem choroby są kleszcze, a dokładnie przenoszone przez nie bakterie Borrelia. Badania mówią o tym, że kleszczy zarażonych chorobą jest w ostatnich latach coraz więcej. Szacuje się, że nawet ¼ tych pajęczaków jest dla nas (zarówno ludzi, jak i psów) bardzo niebezpieczna. Niestety, nieleczona borelioza, może doprowadzić do śmierci.
Objawy boreliozy
Zdiagnozowanie boreliozy u psa często jest problemem. Wynika to z tego, że choroba zazwyczaj nie daje specyficznych objawów, a niektóre z nich pojawiają się nawet po kilku miesiącach od ukłucia kleszcza. Co do nich należy? Przede wszystkim apatia oraz spadek apetytu. Pies może mieć również wysoką temperaturę. Zdarza się, że jedynym objawem choroby jest nawracająca kulawizna nie koniecznie dotycząca tej samej kończyny. Mogą pojawić się ogólne problemy z poruszaniem się, jest to związane z rozwijającym się wtórnie do zakażenia zwyrodnieniem stawów. Rzadziej zdarza się, że pies z boreliozą wymiotuje, może tracić na wadze, co może być objawem kłębuszkowego zapalenia nerek. Choroba może się też przyczyniać do zapalenia wątroby. W przeciwieństwie do ludzi choroba z Lyme rzadko dotyczy układu nerwowego. Objawy występujące u zwierzęcia są uzależnione od organu, który został zaatakowany przez tę bakterię oraz od wtórnych procesów obciążających pozostałe narządy związanych z reakcją immunologiczną na zakażenie Borrelią.
Leczenie boreliozy
W przypadku podejrzenia boreliozy u zwierzęcia należy mu zrobić badania krwi lub chorobowo zmienionych tkanek. Najszybsza metoda to test płytkowy, dostępny w większości gabinetów weterynaryjnych, jednak tym sposobem udaje się wykryć chorobę dopiero na około miesiąc po zarażeniu. Dokładniejsze jest oczywiście laboratoryjne badanie surowicy krwi, które dodatkowo wskaże, jak bardzo choroba jest już zaawansowana. Jest też możliwość bezpośredniego znalezienia bakterii w preparacie biopsyjnym pobranym ze zmienionego narządu. Boreliozę u zwierząt leczy się głównie antybiotykiem, ale stosuje się też różnego rodzaju leki przeciwzapalne oraz wspierające pracę narządów, np. nerek, wątroby, stawów. Leczenie boreliozy jest długotrwałe, chociaż zwierzę zazwyczaj odzyskuje wigor już po kilku dniach. Niestety jest to choroba trudna do wyleczenia ze względu na lokalizację bakterii, nie zawsze dochodzi do stu procentowego wyleczenia zwierzęcia a jedynie „uśpienia” aż do kolejnej wznowy choroby.
Profilaktyka boreliozy
Dobrym nawykiem oprócz zabezpieczenia psa lub kota jest dokładne obejrzenie skóry zwierzaka po tym, gdy wyjdzie on na spacer, dzięki temu można uniknąć „pasażerów na gapę”, jeszcze zanim zostaną odstraszeni lub uśmierceni przez zastosowane preparaty. Warto też kupić pupilowi specjalne środki odstraszającą i/lub zabijające kleszcze, jest wiele preparatów o takim działaniu. Mogą to być obroże, kropelki lub tabletki. Środek powinien zostać dobrany do gatunku i wielkości zwierzęcia, według skuteczności działania w danym regionie, jak i wygody właściciela. Warto w tej sprawie skonsultować się ze specjalistą. Zwierzę może być też zaszczepione przeciw boreliozie. Jednak nie jest to szczepionka idealna dlatego jej zalety i wady powinny zostać przedyskutowane podczas wizyty w gabinecie weterynaryjnym.