Jak przygotować zwierzę do zabiegu operacyjnego?
Operacja zwierzęcia niezależnie od jego rasy oraz typu zabiegu wymaga odpowiedniego przygotowania i to zarówno ze strony właściciela zwierzęcia, ale też personelu medycznego. Dostosowanie się do procedur medycznych pozwoli uniknąć dodatkowego stresu i przykrych niespodzianek na sali operacyjnej zarówno zwierzęciu jak i lekarzowi.
Formalności przed zabiegiem
Ropomacicze, kastracja czy leczenie skutków wypadku komunikacyjnego to zabiegi, z którymi najczęściej przychodzi się zmierzyć lekarzowi weterynarii na sali operacyjnej. Każdy zabieg niesie za sobą ryzyko wystąpienia powikłań, do których oczywiście dochodzi rzadko, ale trzeba się do tego przygotować. Dlatego każdorazowo właściciel zwierzęcia wyraża pisemną zgodę na przeprowadzenie zabiegu. Informowany jest ponadto o możliwych powikłaniach, ale też sposobie postępowania pooperacyjnego, które pozwoli zwierzęciu wrócić do pełni sił.
Przygotowanie do zabiegu
Odpowiednie przygotowanie zwierzęcia do zabiegu jest niezwykle istotne. Ogranicza ryzyko wystąpienia powikłań, ale też usprawnia przeprowadzenie zabiegu niezależnie od stopnia jego skomplikowania. Jednym z kluczowych etapów przygotowania jest głodówka, którą należy przeprowadzić na dobę przed zabiegiem. Pełny żołądek to dodatkowe obciążenie dla układu krążenia. Może on wpływać na opóźnienie działania środków znieczulających, a po przebudzeniu również wymioty. Dlatego przed operacją zaleca się odstawienie pokarmu, ale zwiększenie dostępności do wody. Ważne jest też, aby zwierzę było wypoczęte. Nie zaleca się forsowania zwierzęcia, wyprowadzania na długie spacery połączone z dużą aktywnością fizyczną, która może osłabić organizm. Istotne jest, aby zwierzę się wypróżniło przed zabiegiem co pozwoli uniknąć niekontrolowane oddawanie moczu czy kału na stole operacyjnym.
Kontrola przed i po zabiegu
Niezwykle istotna dla zwierzęcia, ale też jego właściciela jest przeprowadzenie kontroli przed i po zabiegu przez lekarza prowadzącego. Pozwala ona określić stan zdrowia przyszłego pacjenta przed wykonaniem operacji oraz po jej przeprowadzeniu. Dlatego wykonywana jest w gabinecie weterynaryjnym diagnostyka w kierunku morfologii i biochemii, ale też badania dodatkowe jak KTG, RTG oraz USG. Zwierzę pozostaje pod opieką zaraz po zabiegu, co pozwala na kontrolowanie jego prawidłowego powrotu do zdrowia. Jeśli stan zwierzęcia jest stabilny i nie wymaga w ocenie lekarza pobytu w lecznicy, właściciel może je odebrać, a następnie opiekować się nim w domu. Wymagane są jednak regularne kontrole, które pozwolą wrócić pupilowi do pełni zdrowia.