Kiedy wykonać USG psu?
Badanie z wykorzystaniem aparatu ultrasonograficznego to jedno z najczęściej wykonywanych w każdym gabinecie weterynaryjnym. Nierzadko pozwala na szybkie postawienie diagnozy, a tym samym — rozpoczęcie leczenia. Warto także podkreślić, że jest ono bezbolesne i nieinwazyjne. Kiedy zdecydować się na wykonanie USG psu? Jakie objawy pupila powinny nas zaniepokoić?
Jakie są wskazania do wykonania badania USG psa?
Dzięki wykonaniu USG lekarz weterynarii może zobaczyć zarówno ścięgna, mięśnie, stawy czy tkankę podskórną, jak i całą jamę brzuszną oraz klatkę piersiową. Najczęściej badanie to kojarzy się z ciążą i rzeczywiście jest to jedno ze wskazań do jego wykonania. Dzięki powtarzaniu USG można ocenić liczebność miotu oraz kontrolować rozwój maluszków. Oprócz tego nierzadko wskazaniem do wykorzystania podczas wizyty w gabinecie weterynaryjnym sprzętu do ultrasonografii są:
- powtarzające się wymioty oraz biegunki albo zaparcia,
- utrata apetytu,
- urazy klatki piersiowej, jamy brzusznej lub innych części ciała,
- krwawienie z przewodu pokarmowego,
- guzy,
- wady i choroby serca,
- powiększone węzły chłonne.
Warto pamiętać, że to jednak wyłącznie niektóre ze wskazań, aby wykonać USG psa. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz weterynarii.
Przygotowanie psa do badania ultrasonografem
Przed przyjściem do gabinetu weterynaryjnego na USG, warto upewnić się, że pies jest odpowiednio do niego przygotowany. Jeżeli badanie ma dotyczyć jamy brzusznej, należy pamiętać o tym, że pupil powinien być na czczo. Oznacza to, że około 12-10 godzin przed badaniem nie powinien nic jeść. Przy badaniu pęcherza moczowego warto mieć na uwadze, że powinien być on pełny podczas USG. Trzeba więc zrezygnować ze spacerów na około 3 godziny przed badaniem. Podobnie w przypadku badania układu rozrodczego.