facebook

Czy psy chorują na boreliozę?

środa, 05.02.2020 autor:
Czy psy chorują na boreliozę?
Badania mówią o tym, że kleszczy zarażonych chorobą jest w ostatnich latach coraz więcej. Szacuje się, że nawet ¼ tych pajęczaków jest dla nas (zarówno ludzi, jak i psów) bardzo niebezpieczna. Niestety, nieleczona borelioza, może doprowadzić do śmierci.

Objawy boreliozy


Zdiagnozowanie boreliozy u psa często jest problemem. Wynika to z tego, że choroba zazwyczaj nie daje specyficznych objawów, a niektóre z nich pojawiają się nawet po kilku miesiącach od ukłucia kleszcza. Co do nich należy? Przede wszystkim apatia oraz spadek apetytu. Pies może mieć również wysoką temperaturę. Zdarza się, że jedynym objawem choroby jest nawracająca kulawizna nie koniecznie dotycząca tej samej kończyny. Mogą pojawić się ogólne problemy z poruszaniem się, jest to związane z rozwijającym się wtórnie do zakażenia zwyrodnieniem stawów. Rzadziej zdarza się, że pies z boreliozą wymiotuje, może tracić na wadze, co może być objawem kłębuszkowego zapalenia nerek. Choroba może się też przyczyniać do zapalenia wątroby. W przeciwieństwie do ludzi choroba z Lyme rzadko dotyczy układu nerwowego. Objawy występujące u zwierzęcia są uzależnione od organu, który został zaatakowany przez tę bakterię oraz od wtórnych procesów obciążających pozostałe narządy związanych z reakcją immunologiczną na zakażenie Borrelią.

Leczenie boreliozy


W przypadku podejrzenia boreliozy u zwierzęcia należy mu zrobić badania krwi lub chorobowo zmienionych tkanek. Najszybsza metoda to test płytkowy, dostępny w większości gabinetów weterynaryjnych, jednak tym sposobem udaje się wykryć chorobę dopiero na około miesiąc po zarażeniu. Dokładniejsze jest oczywiście laboratoryjne badanie surowicy krwi, które dodatkowo wskaże, jak bardzo choroba jest już zaawansowana. Jest też możliwość bezpośredniego znalezienia bakterii w preparacie biopsyjnym pobranym ze zmienionego narządu. Boreliozę u zwierząt leczy się głównie antybiotykiem, ale stosuje się też różnego rodzaju leki przeciwzapalne oraz wspierające pracę narządów, np. nerek, wątroby, stawów. Leczenie boreliozy jest długotrwałe, chociaż zwierzę zazwyczaj odzyskuje wigor już po kilku dniach. Niestety jest to choroba trudna do wyleczenia ze względu na lokalizację bakterii, nie zawsze dochodzi do stu procentowego wyleczenia zwierzęcia a jedynie "uśpienia" aż do kolejnej wznowy choroby.

Profilaktyka boreliozy

 
Dobrym nawykiem oprócz zabezpieczenia psa lub kota jest dokładne obejrzenie skóry zwierzaka po tym, gdy wyjdzie on na spacer, dzięki temu można uniknąć "pasażerów na gapę", jeszcze zanim zostaną odstraszeni lub uśmierceni przez zastosowane preparaty. Warto też kupić pupilowi specjalne środki odstraszającą i/lub zabijające kleszcze, jest wiele preparatów o takim działaniu. Mogą to być obroże, kropelki lub tabletki. Środek powinien zostać dobrany do gatunku i wielkości zwierzęcia, według skuteczności działania w danym regionie, jak i wygody właściciela. Warto w tej sprawie skonsultować się ze specjalistą. Zwierzę może być też zaszczepione przeciw boreliozie. Jednak nie jest to szczepionka idealna dlatego jej zalety i wady powinny zostać przedyskutowane podczas wizyty w gabinecie weterynaryjnym.
 
POWRÓT NA BLOGA Udostępnij na facebooku
Kontakt
Przychodnia
Weterynaryjna REHAwet

64-920 Piła, ul. Wyspiańskiego 5, lokal 4.

Telefon

Przychodnia: 67 353 39 38

Czynne w godzinach

Pn-Pt: 9:00 - 19:00

Sob: 9:00 - 13:00

Formularz kontaktowy

Administratorem danych osobowych podanych w formularzu kontaktowym jest spółka PRZYCHODNIA WETERYNARYJNA - OŚRODEK FIZJOTERAPII PSÓW I KOTÓW MIROSŁAW KLIMEK z siedzibą w Pile, ul. Wyspiańskiego 5/4. Dane przetwarzane są w celu bieżącej obsługi klienta, w zakresie podanym w formularzu kontaktowym. Każdy ma prawo dostępu do treści swoich danych osobowych, ich poprawiania oraz żądania ich usunięcia. Podanie danych ma charakter dobrowolny, jednak jest niezbędne dla prowadzenia dalszego toku obsługi Klienta.

Mapka dojazdu