Jest to dział obejmujący swoim zakresem jamę ustną i nosową. W ramach chirurgii głowy wykonuje się zabiegi na aparacie wzroku i słuchu oraz na wszystkich tkankach miękkich tej okolicy, zaliczane często do chirurgii plastycznej. Są często wykonywane po poważnych urazach czaszki, do których doszło w wyniku wypadków i pogryzień.

Do najczęstszych interwencji w obrębie jamy ustnej należy utrzymanie higieny zębów i dziąseł obejmujące usuwanie płytki bakteryjnej i osadu mineralnego z ich powierzchni, a także wszystkie działania mające na celu powrót do stanu w miarę fizjologicznego, gdyż ogólnie wiadomo, iż zły stan uzębienia wpływa negatywnie na cały organizm (nerki, serce, wątroba).

W przypadku zębów martwych, uszkodzonych lub zapalnych wykonujemy ekstrakcję. Sytuacje takie dotyczą głownie psów ras miniaturowych i oczywiście kotów, u których jest to istną plagą mającą swoje bezpośrednie przełożenie na stan nerek. Zły stan jamy ustnej to także utrapienie opiekunów z powodu nieprzyjemnego zapachu z pyszczków ich pupili.

Innym często wykonywanym zabiegiem jest korekta podniebienia miękkiego która nieodłącznie powiązana jest z plastyką wąskich skrzydełek nosowych i poszerzeniem nozdrzy zewnętrznych u ras brachycefalicznych takich jak buldożki francuskie, bostony, mopsy.

Tematem powiązanym (lecz ze względu na specyfikę wymagającym innej wiedzy i specjalistycznego sprzętu) jest korekta uzębienia u gryzoni i zającokształtnych. Niejednokrotnie zabiegi te kończą się karkołomnymi operacjami na żuchwie i szczęce górnej.

Miroslaw Klimek