Jama brzuszna

Najczęściej mamy do czynienia z zabiegami na żołądku i jelitach, a to z powodu przeróżnych ciał obcych, czyli niestrawnych elementów, takich jak: monety, gumowe zabawki, kolby kukurydzy, pestki. Przedmioty, które trafiają do żołądka lub jelit, są połykane głównie przez łapczywe szczeniaki próbujące wszystkiego, co tylko trafi do pyska. Największym wyzwaniem są ciała w przełyku na terenie klatki piersiowej, gdyż zabiegi w tej okolicy wymagają bardzo dużej uwagi.

Niemożliwe do strawienia przedmioty – o ile nie zatrzymają się w żołądku – trafiają do jelit i mogą powodować bardzo poważne konsekwencje, z martwicą i perforacją włącznie. Czasami musimy wycinać część jelita z powodu jego uszkodzenia.

Ostatni odcinek przewodu pokarmowego to okrężnica i prostnica, gdzie gromadzą się tak zwane kamienie kałowe, składające się głównie z masy kostnej i pochodzące z kości dawanych psom jako składowa karmy. Dieta taka w nadmiarze bardzo często prowadzi do zaczopowania przewodu pokarmowego.

Karmienie psów ras dużych i olbrzymich przed wieczornym spacerem pełnym zabaw i skoków może skończyć się skrętem żołądka, o czym właściciele często nie wiedzą. W takich przypadkach błyskawiczna interwencja chirurgiczna (a liczą się godziny), obejmująca laparotomię (czyli otwarcie jamy brzusznej) i odkręcenie żołądka z jego ufiksowaniem do ściany jamy brzusznej, może uratować nieszczęśnikowi życie.

Wątroba – ważny narząd na usługach przewodu pokarmowego – jest przyczyną interwencji chirurgicznej z powodu problemów w odpływie żółci na poziomie woreczka żółciowego, jak i przewodów żółciowych. Odrębnym tematem są zmiany nowotworowe, które – o ile obejmują okolice w miarę bezpieczne – są usuwane.

Zabiegi na śledzionie w większości przypadków kończą się splenektomią, czyli usunięciem narządu – głównie z powodu zmian nowotworowych, urazów i skrętu.

Miroslaw Klimek

Układ rozrodczy i moczowy

Zabiegi chirurgiczne na układzie rozrodczym i moczowym są wykonywane zdecydowanie najczęściej w każdej lecznicy i obejmują sterylizację suczek i kotek oraz kastrację osobników męskich – w tym gryzoni.

Jeśli układ rozrodczy, to oczywiście porody i od czasu do czasu pojawiające się cięcia cesarskie. Dotyczy to najczęściej ras brachycefalicznych, czyli tych, których płody mają nieproporcjonalnie duże główki, ale i zwykłych wielorasowców – w sytuacjach, kiedy przyszłej mamie kończy się energia na fizjologiczny poród.

Nasza przychodnia weterynaryjna w Pile to miejsce, w którym stawiamy na nowoczesne metody chirurgiczne. Sterylizację i kastrację wykonujemy najmniej inwazyjną techniką z małego cięcia zapępkowego, przez które specjalnym narzędziem wydobywa się jajniki i macicę. Zmniejsza to oczywiście urazowość i ból pooperacyjny.
Przy zabiegach urologicznych najczęściej operujemy kamicę pęcherza moczowego i cewki moczowej u psów samców oraz u kocurów – u tych drugich zabieg jest bardziej skomplikowany, głównie ze względu na mikroskopijność narządów u tego gatunku.

Równie trudne są operacje usuwania kamieni z moczowodów i – czasami – z nerek, a zabiegiem prawdziwie mikrochirurgicznym jest ectopia moczowodu. Jest to wada rozwojowa polegająca na niefizjologicznym ujściu moczowodu często omijającym pęcherz moczowy. Dotyczy ona głównie suczek, które już od pierwszych dni w nowym domu jako małe szczeniaczki sikają bezwiednie w legowisko, przyprawiając o „ból głowy” swoich nowych właścicieli.

Rzadziej wykonywane, lecz wymagające wymienienia są zabiegi usuwania ropni prostaty.

Miroslaw Klimek

Przepukliny

Są bardzo częstą przyczyną interwencji, jakiej podejmuje się chirurg weterynarz. Aczkolwiek zależnie od miejsca powstania wymagają zastosowania innych procedur i różnego stopnia doświadczenia lekarza. Niektóre zabiegi w tej grupie są bardzo wymagające.
Kiedy warto udać się na operację przepukliny? Na przykład wtedy, gdy zaczynają się problemy z defekacją, który to objaw jest przyczyną wizyty w naszej przychodni. Problemy ze zrobieniem stolca mijają po zabiegu odprowadzenia przepukliny powiązanego z kastracją celem ograniczenia rozmiarów prostaty.
Rodzaje przepuklin:

– napępkowe: często spotykane. Zależnie od rozmiaru pierścienia przepuklinowego są usuwane podczas sterylizacji u suczek lub kwalifikowane do osobnego zabiegu, jeśli dotyczy to samców lub jeśli rozmiar przepukliny zagraża zdrowiu pacjenta w wyniku uwięźnięcia jelit;
-pachwinowe: częściej występują u suczek i mogą być przyczyną uwięźnięcia ciężarnej macicy, pęcherza moczowego lub pętli jelit;
-kroczowe (okołoodbytowe): występują u psów samców jako powikłanie powiększenia prostaty, która, naciskając na pierścień mięśniowy, powoduje jego rozejście i wpadnięcie w to miejsce powiększającą się prostnicę;

Zaczynają się problemy z defekacją, który to objaw jest przyczyną wizyty w naszej przychodni. Problemy ze zrobieniem stolca mijają po zabiegu odprowadzenia przepukliny powiązanego z kastracją celem ograniczenia rozmiarów prostaty.

-urazowe: wymagają często szybkiej interwencji. Przepuklina przeponowa urazowa niesie duże ryzyko powikłań, gdyż po urazie do klatki piersiowej mogą przemieścić się jelita, wątroba lub żołądek. Do tej grupy zaliczają się też przepukliny powstałe na skutek różnego rodzaju uszkodzenia powłok brzusznych, najczęściej po wypadkach komunikacyjnych, lecz także po pogryzieniach,tak jak u kotów. Miejsca i rozległość uszkodzenia bywa bardzo różna i niejednokrotnie przysparza chirurgom wiele kłopotów w trakcie zabiegu.

Miroslaw Klimek