W przypadku chirurgii jamy brzusznej Piła najczęściej mamy do czynienia z zabiegami na żołądku i jelitach. Zwykle wykonuje się je z powodu przeróżnych ciał obcych, czyli niestrawnych elementów, takich jak: monety, gumowe zabawki, pestki. Przedmioty, które trafiają do żołądka lub jelit, są połykane głównie przez łapczywe szczeniaki zjadające wszystko, co tylko napotkają na swojej drodze.

Skutki zalegania ciała obcego w przewodzie pokarmowym

Niemożliwe do strawienia przedmioty – o ile nie zatrzymają się w żołądku – trafiają do jelit i mogą powodować bardzo poważne konsekwencje. Zmiany te obejmują martwicę i perforację jelit oraz zapalenie otrzewnej i intoksykację organizmu.

W przypadku nieodwracalnego uszkodzenia jelita jedynym rozwiązaniem może okazać się jego częściowe usunięcie.

Żywienie zwierząt a zdrowie układu pokarmowego

Ostatni odcinek przewodu pokarmowego to okrężnica i prostnica, gdzie gromadzą się tak zwane kamienie kałowe. Kamienie kałowe są efektem karmienia zwierząt kośćmi, które niejednokrotnie stanowią jeden ze składników karmy. Taka dieta bardzo często prowadzi do zaczopowania przewodu pokarmowego, co objawia się utratą apetytu, apatią, nieregularnym (bardzo rzadkim) wypróżnianiem oraz problemami z poruszaniem się – z paraliżem włącznie.

Warto również pamiętać, że karmienie psów ras dużych i olbrzymich przed wieczornym spacerem pełnym zabaw i skoków może skończyć się skrętem żołądka. W takich przypadkach błyskawiczna interwencja chirurgiczna (a liczą się godziny), obejmująca laparotomię (czyli otwarcie jamy brzusznej) i odkręcenie żołądka z jego ufiksowaniem do ściany jamy brzusznej, może uratować nieszczęśnikowi życie.

Chirurgia wątroby i śledziony jako element chirurgii jamy brzusznej w Pile

Wątroba – ważny narząd na usługach przewodu pokarmowego – jest przyczyną interwencji chirurgicznej z powodu problemów w odpływie żółci na poziomie woreczka żółciowego, jak i przewodów żółciowych. Kolejnym, często diagnozowanym problemem są zmiany nowotworowe na wątrobie. W takich sytuacjach możliwe jest chirurgiczne usunięcie nowotworu – o ile nie zagraża to życiu zwierzęcia, a rokowanie co do przeżycia jest dobre.

Zabiegi na śledzionie w większości przypadków kończą się splenektomią, czyli usunięciem narządu – głównie z powodu zmian nowotworowych, urazów i skrętu.

Znieczulenie do zabiegu z zakresu chirurgii jamy brzusznej

Niezwykle istotną częścią przygotowania czworonoga do zabiegu chirurgicznego obejmującego jamę brzuszną jest dobór odpowiedniego rodzaju i dawki znieczulenia. W REHAwet stosujemy nieinwazyjną, bezpieczną metodę znieczulenia, jaką jest narkoza wziewna.

Jakie inne zabiegi wykonujemy w klinice weterynaryjnej REHAwet?

W ramach chirurgii miękkiej przeprowadzamy nie tylko zabiegi dotyczące patologicznych zmian, skrętu żołądka lub usuwania ciał obcych z przewodu pokarmowego. Specjalizujemy się również w diagnozowaniu oraz operowaniu przepukliny dotykającej narządy wewnętrzne.

Wszystkie zabiegi poparte są szczegółowym badaniem specjalisty – weterynarza-chirurga, który decyduje o konieczności przeprowadzenia operacji i zajmuje się leczeniem pooperacyjnym.