Przepukliny należą do jednych z najczęstszych interwencji, jakich podejmuje się chirurg weterynarz. W zależności od miejsca powstania wymagają zastosowania innych procedur oraz wsparcia lekarza weterynarii specjalizującego się w chirurgii przepukliny. Wszystko to ze względu na stopień skomplikowania niektórych zabiegów.

Rodzaje przepuklin

W chirurgii przepuklin spotykamy się z różnymi problemami. Zwykle są to przepukliny:

  • pępkowe – zależnie od rozmiaru pierścienia przepuklinowego można je usunąć podczas sterylizacji u suczek. Przepuklina kwalifikuje się do osobnego zabiegu, jeśli rozmiar przepukliny zagraża zdrowiu pacjenta, np. w wyniku uwięźnięcia jelit;
  • pachwinowe – częściej występują u suczek i mogą być przyczyną uwięźnięcia ciężarnej macicy, pęcherza moczowego lub pętli jelit;
  • kroczowe (okołoodbytowe) – występują u psów samców jako powikłanie powiększenia prostaty, która naciskając na pierścień mięśniowy, powoduje jego rozejście i wpadnięcie w to miejsce powiększającą się prostnicę.
  • urazowe – wymagające szybkiej interwencji.

Przepuklina przeponowa urazowa niesie ze sobą duże ryzyko powikłań, gdyż po urazie do klatki piersiowej mogą przemieścić się jelita, wątroba lub żołądek. Do tej grupy zaliczają się również przepukliny powstałe na skutek różnego rodzaju uszkodzenia powłok brzusznych. Najczęściej po wypadkach komunikacyjnych, pogryzieniach itp. Miejsce i rozległość uszkodzenia bywa bardzo różna i niejednokrotnie przysparza chirurgom wiele problemów w trakcie zabiegu. Aby mieć pewność, że zabieg usunięcia przepukliny przebiegnie zgodnie z planem, warto korzystać z usług specjalisty – chirurga-weterynarza – z wieloletnim doświadczeniem.

Jakie objawy mogą towarzyszyć przepuklinie u czworonoga?

Operacja przepukliny może być konieczna między innymi w sytuacji, gdy zaczynają się problemy z defekacją. Objaw ten jest jedną z najczęstszych przyczyn wizyt w naszej przychodni. Problemy ze zrobieniem stolca mijają po zabiegu odprowadzenia przepukliny powiązanego z kastracją celem ograniczenia rozmiarów prostaty.

Do innych objawów towarzyszących przepuklinie u psa i kota należą:

  • kaszel,
  • ślinotok,
  • brak lub ograniczony apetyt,
  • duszności,
  • wymioty,
  • widoczne, miękkie, z tendencją do zanikania pod naciskiem wybrzuszenie.

Przepuklina a sterylizacja

Jednym z częstych powikłań nieumiejętnie przeprowadzonej sterylizacji jest przepuklina. W ramach chirurgii układu rozrodczego i moczowego przeprowadzamy profesjonalne zabiegi sterylizacji u kotów i psów – dbając o bezpieczeństwo czworonoga oraz prawidłowy przebieg operacji. W celu zminimalizowania ewentualnych zagrożeń i powikłań właściciele operowanych czworonogów otrzymują ścisłe zalecenia pozabiegowe, a stan układu płciowego jest dokładnie sprawdzany podczas wizyt kontrolnych.