Chirurgia układu rozrodczego i moczowego Piła to jedna z naszych specjalizacji. Obejmuje ona sterylizację suczek i kotek oraz kastrację osobników męskich – w tym gryzoni.

W ramach chirurgii układu rozrodczego i moczowego przyjmujemy również porody i wykonujemy cięcia cesarskie. Cięcie cesarskie najczęściej wykonywane jest w przypadku ras brachycefalicznych, czyli tych, których płody mają nieproporcjonalnie duże główki. Mogą dotyczyć również kundelków – w szczególności w sytuacjach, kiedy przyszłej mamie kończy się energia na fizjologiczny poród lub przyjmuje on przebieg patologiczny.

Charakterystyka zabiegów wykonywanych na układzie rozrodczym i moczowym

Sterylizację i kastrację wykonujemy najmniej inwazyjną techniką z małego cięcia zapępkowego, przez które specjalnym narzędziem wydobywa się jajniki i macicę. Ogranicza to oczywiście urazowość i ból pooperacyjny.

Przy zabiegach urologicznych najczęściej operujemy kamicę pęcherza moczowego i cewki moczowej u psów samców oraz u kocurów – u tych drugich zabieg jest bardziej skomplikowany ze względu na mikroskopijność narządów.

Równie trudne są operacje usuwania kamieni z moczowodów i – czasami – z nerek, a zabiegiem prawdziwie mikrochirurgicznym jest ektopia moczowodu. Jest to wada rozwojowa polegająca na niefizjologicznym ujściu moczowodu często omijającym pęcherz moczowy. Dotyczy ona głównie suczek, które już od pierwszych dni w nowym domu jako małe szczeniaczki sikają bezwiednie w legowisko, przyprawiając o „ból głowy” swoich nowych właścicieli.

Kastracja jako podstawowy zabieg chirurgii układu rozrodczego

Znaczna część właścicieli psów oraz kotów decyduje się na kastrację swoich pupili. Wśród korzyści zdrowotnych wynikających z przeprowadzenia tego zabiegu wyróżniamy:

  • wyeliminowanie ryzyka rozwoju chorób nowotworowych dotykających usunięte narządy rodne,
  • brak ryzyka nawrotu nowotworu,
  • mniejsze ryzyko wystąpienia przetok okołoodbytniczych,
  • brak konieczności stosowania nieobojętnych dla organizmu środków farmakologicznych,
  • wykluczenie rozwoju choroby dotykającej niewysterylizowane suszki – tzw. ropomacicze.

Nowoczesne metody chirurgiczne – chirurgia układu rozrodczego i moczowego w Pile

Klinika weterynaryjna REHAwet w Pile to miejsce, w którym stawiamy na nowoczesne metody chirurgiczne. Nasz wykwalifikowani zespół weterynarzy-chirurgów, który specjalizuje się w chirurgii jamy brzusznej, usuwaniu przepuklin oraz chirurgii układu rozrodczego i moczowego, na bieżąco uczestniczy w szkoleniach i poznaje nowe techniki operowania. Dzięki temu mamy możliwość przeprowadzania zabiegów chirurgicznych na najwyższym poziomie – jednocześnie dbając o komfort i bezpieczeństwo pacjenta podczas realizowanych procedur.