Chirurgia głowy

Chirurgia głowy 

Jest to dział obejmujący swoim zakresem jamę ustną i nosową. W ramach chirurgii głowy wykonuje się zabiegi na aparacie wzroku i słuchu oraz na wszystkich tkankach miękkich tej okolicy, zaliczane często do chirurgii plastycznej. Są często wykonywane po poważnych urazach czaszki, do których doszło w wyniku wypadków i pogryzień.

Stomatologia

Do najczęstszych interwencji w obrębie jamy ustnej należy utrzymanie higieny zębów i dziąseł. Zabiegi obejmują usuwanie płytki bakteryjnej i osadu mineralnego z ich powierzchni, a także wszystkie działania mające na celu powrót do stanu w miarę fizjologicznego. Ogólnie wiadomo, iż zły stan uzębienia wpływa negatywnie na cały organizm (nerki, serce, wątroba).

W przypadku zębów martwych, uszkodzonych lub zapalnych wykonujemy ekstrakcję. Sytuacje takie dotyczą głownie psów ras miniaturowych i oczywiście kotów, u których jest to istną plagą mającą swoje bezpośrednie przełożenie na stan nerek.

Zły stan jamy ustnej związany ze stanem zapalnym jamy ustnej to także utrapienie opiekunów z powodu nieprzyjemnego zapachu z pyszczków ich pupili. Problemy w obrębie jamy ustnej mogą wywoływać duży dyskomfort. Psy i koty długo nie okazują objawów związanych ze stanem zapalnym jamy ustnej, mimo że problemy te wiążą się z dużą bolesnością. Właściciele często zgłaszają się do lecznic dopiero w sytuacji gdy zwierzak przestaje pobierać pokarm.

Innym często wykonywanym zabiegiem jest korekta podniebienia miękkiego która nieodłącznie powiązana jest z plastyką wąskich skrzydełek nosowych i poszerzeniem nozdrzy zewnętrznych u ras brachycefalicznych takich jak buldożki francuskie, bostony, mopsy.

Tematem powiązanym (lecz ze względu na specyfikę wymagającym innej wiedzy i specjalistycznego sprzętu) jest korekta uzębienia u gryzoni i zającokształtnych. Niejednokrotnie zabiegi te kończą się karkołomnymi operacjami na żuchwie i szczęce górnej.

Dysplazja stawów biodrowych

Dysplazja stawów biodrowych jest chorobą dotyczącą zwykle psów ras dużych i olbrzymich. Jest chorobą dziedziczną, w której dochodzi do nieprawidłowego rozwoju stawów biodrowych – głowa kości udowej nie jest umieszczona wystarczająco głęboko w panewce miednicy co objawia się:

  • kulawizną na początku okresową, później stałą aż do bólu tak nasilonego, że nie pozwala obarczać kończyny
  • dziwnym stawianiem tylnych łap
  • problemami przy podnoszeniu się z pozycji leżącej i siedzącej
  • niechęcią do ruchu

W skrajnych przypadkach dochodzi do zwichnięcia stawu biodrowego, co kończy się operacją usunięcia głowy kości udowej, co zapewnia lepsze i miej bolesne funkcjonowanie.

Będąc właścicielem szczeniaka należącego do grupy psów predysponowanych do tej choroby, można już we wczesnym etapie wzrostu wykonać badania dodatkowe, aby stwierdzić predyspozycję do rozwoju dysplazji lub w ciężkich przypadkach zmiany zwyrodnieniowe.

Aktualnie zaleca się wykonanie zdjęcia RTG oraz dodatkowych badań ortopedycznych w 15-16 tygodniu życia pozwala stwierdzić czy jest konieczne wsparcie rozwijających się stawów.

W przypadku stwierdzenia dysplazji już w tak młodym wieku można wykonać szereg różnego rodzaju operacji (dostosowanych do wieku psa oraz nasilenia zmian). Im szybciej zdiagnozowana jest dysplazja tym mamy więcej możliwości wsparcia pacjenta jeśli chodzi o zwiększenie szans na prawidłowy rozwój stawów biodrowych, a co za tym idzie mniej bólu w życiu dorosłym.

W razie potrzeby możemy przeprowadzić następujące zabiegi:

  • TPO – potrójna osteotomia miednicy
  • JPS – symphyziodeza spojenia łonowego
  • Pectinectomia – amputacja głowy kości udowej

Jeśli posiadasz psa rasy predysponowanej lub zauważasz wcześniej wymienione problemy, zapraszamy na wizytę ortopedyczną. W razie potrzeby wykonujemy wszystkie wymienione zabiegi.

Miroslaw Klimek