Dysplazja stawów biodrowych to schorzenie dotykające zwykle psy ras dużych i olbrzymich. Jest chorobą dziedziczną, w której dochodzi do nieprawidłowego rozwoju stawów biodrowych – głowa kości udowej nie jest umieszczona wystarczająco głęboko w panewce miednicy, co objawia się:

  • kulawizną – na początku okresową, później stałą,
  • nieprawidłowym stawianiem tylnych łap,
  • problemami przy podnoszeniu się z pozycji leżącej i siedzącej,
  • niechęcią do ruchu.

W skrajnych przypadkach dochodzi do zwichnięcia stawu biodrowego, co kończy się operacją usunięcia głowy kości udowej zapewniającą lepsze i miej bolesne funkcjonowanie.

W jaki sposób możemy zdiagnozować dysplazję stawów biodrowych?

Będąc właścicielem szczeniaka należącego do grupy psów predysponowanych do wystąpienia dysplazji stawów biodrowych, można już we wczesnym etapie wzrostu wykonać badania dodatkowe w celu potwierdzenia rozwoju dysplazji lub w ciężkich przypadkach zmian zwyrodnieniowych. Aktualnie zaleca się wykonanie zdjęcia RTG oraz dodatkowych, fizykalnych badań ortopedycznych w 15-16 tygodniu życia. Dzięki temu jesteśmy w stanie stwierdzić czy konieczne jest wsparcie rozwijających się stawów.

Jakie są przyczyny rozwoju dysplazji stawów biodrowych?

Głównym czynnikiem przyczyniającym się do rozwoju dysplazji stawów biodrowych u czworonogów są uwarunkowania genetyczne. Predysponowane do wystąpienia tego rodzaju schorzenia są przede wszystkim rasy psów dużych i olbrzymich – w szczególności te zaliczane do psów szybkorosnących. Mowa tutaj m.in. o: labradorach, owczarkach niemieckich, cane corso, mastiffach neapolitańskich oraz buldogach.

Warto mieć na uwadze, że uwarunkowania genetyczne mogą być potęgowane przez czynniki środowiskowe, takie jak: nieprawidłowa dieta oraz intensywne treningi w okresie rozwoju układu kostnego.

Metody leczenia dysplazji stawów biodrowych

W przypadku stwierdzenia dysplazji stawów biodrowych można wykonać szereg różnego rodzaju operacji (dostosowanych do wieku psa oraz nasilenia zmian). W przypadku tej wady istotny jest czas wykrycia wady i szybka reakcja weterynarza. Im szybciej zdiagnozowana jest dysplazja, tym więcej możliwości wsparcia pacjenta możemy zastosować. W efekcie czworonożny pacjent z dysplazją stawów biodrowych zyskuje większe szanse na prawidłowy rozwój stawów biodrowych, a co za tym idzie ograniczenie dyskomfortu i dolegliwości bólowych w życiu dorosłym.

W zależności od rozległości i zaawansowania problemu dysplazji stawów biodrowych u psów i kotów przeprowadzamy następujące zabiegi:

  • TPO – potrójna osteotomia miednicy,
  • JPS – symphyziodeza spojenia łonowego,
  • Pectinectomia – amputacja głowy kości udowej.

W niektórych przypadkach, po konsultacji z weterynarzem-ortopedą, wdrażane jest leczenie zachowawcze, które sprowadza się do odpowiedniej suplementacji, aktywności ruchowej dostosowanej do stopnia zaawansowania choroby i sprawności psa oraz hydroterapii.

Jeśli posiadasz psa rasy predysponowanej lub zauważasz objawy typowe dla dysplazji stawów biordowych, zapraszamy do REHAwet w Pile. Wykonujemy specjalistyczne operacje we wszystkich dziedzinach weterynarii – w tym zabiegi z zakresu chirurgii głowy oraz stomatologii.