Echokardiografia to badanie, dzięki któremu uzyskujemy informacje na temat budowy serca i pracy jego poszczególnych elementów (ścian, przegrody, strun ścięgnistych). Echo serca psa Piła to niezwykle dokładne, precyzyjne i bezpieczne badanie obrazowe. Z kolei Doppler serca to badanie, które dostarcza informacji na temat ruchu krwi przepływającej przez jamy serca i duże naczynia krwionośne. W tym przypadku oceniamy przede wszystkim szybkość, z jaką porusza się krew i wszelkie zaburzenia na jej drodze – tzw. turbulencje.

Miroslaw Klimek

Jakie nieprawidłowości możemy wykryć podczas echo serca u psa w Pile?

Dzięki wykonaniu echo serca u psa możemy precyzyjnie diagnozować schorzenia serca, jak również monitorować ich przebieg, a poprzez to dostosowywać terapię do każdego przypadku z osobna. Wśród najczęstszych nieprawidłowości wykrywanych podczas echo serca wyróżniamy:

  • obecność płynu w worku osierdziowym,
  • zmiany nowotworowe,
  • przetrwały przewód tętniczy Botalla – PDA,
  • podzastawkowe zwężenie aorty – SAS,
  • ubytki w przegrodzie międzyprzedsionkowej – ASD,
  • ubytki w przegrodzie międzykomorowej – VSD.

Wskazania, przebieg i przygotowanie do echo serca psa w Pile

Do najbardziej typowych objawów, które mogą wskazywać na problemy z sercem, a jednocześnie powinny skłonić do przeprowadzenia echo serca, zaliczamy: kaszel, krztuszenie się, szmer słyszalny podczas badania fizykalnego, kołotanie serca oraz nieuzasadnione, powtarzające się omdlenia.

Samo echo serca u psa jest badaniem zupełnie nieinwazyjnym i nie wymaga szczególnego przygotowania. Warunkiem jego pomyślnego przebiegu jest ułożenie czworonoga w odpowiedniej pozycji oraz pozostanie w niej przez cały czas trwania badania. Zazwyczaj echo serca u psa trwa od 20 do 50 minut.

W przypadku wykrycia nieprawidłowości podczas badania konsultujemy wynik u kardiologa weterynarza w Pile.