Zakres usług naszej przychodni weterynaryjnej obejmuje również kardiologię. Choroby kardiologiczne dotyczą dziś szerokiej rzeszy ludzi, ale i zwierząt. Przyczyną powstawania schorzeń układu krwionośnego może być zła dieta, stres lub zbyt mała ilość ruchu. Endokardioza zastawek, kardiomiopatia z migotaniem przedsionków i podobne problemy coraz częściej dotykają czworonogów, zarówno tych starszych, jak i młodszych. Badania wykonywane przez kardiologa umożliwiają wczesne wykrycie zagrożenia. Weterynarz ustali plan leczenia i zleci specjalistyczne badania takie jak echo serca psa. Weterynarz-kardiolog wdraża odpowiednie metody leczenia dla załagodzenia niektórych schorzeń lub całkowitego ich wyeliminowania. Jeśli więc u Państwa psa lub kota występują niepokojące objawy, takie jak nietolerancja wysiłkowa, utrata przytomności, szybkie męczenie się, kołatanie serca czy duszności, warto udać się po poradę do specjalisty.

Choroby serca psów

Choroby serca psów można podzielić na choroby wrodzone oraz nabyte. W przypadku choroby wrodzonej pies rodzi się już z daną wadą. Może to być na przykład podzastawkowe zwężenie aorty czy też ubytki w przegrodzie międzykomorowej. Wrodzone choroby mogą być skutkiem niewłaściwego rozwoju w życiu płodowym albo też zaburzeń okresu okołoporodowego. Niektóre rasy psów wykazują predyspozycje do wad wrodzonych, np. owczarki niemieckie, rottweilery oraz boksery są narażone na podzastawkowe zwężenia aorty.

Bardzo istotne jest jak najwcześniejsze wykrycie danej wady. Jeśli objawy staną się widoczne dopiero w późniejszym etapie życia zwierzęcia, istnieje ryzyko, że na skuteczne leczenie będzie już za późno. Dlatego właśnie warto badać dokładnie psa pod kątem kardiologicznym już od wczesnego okresu życia.

Miroslaw Klimek