W Rehawet wykorzystujemy najnowszy sprzęt morfologiczny i biochemiczny, dzięki któremu większość badań krwi u weterynarza w Pile, na które zwykle czeka się przynajmniej 1-2 dni mamy w ciągu 20 minut. Maszyny diagnostyczne, w które zaopatrzone jest nasze laboratorium, produkowane są dla jednego z największych światowych laboratoriów – Idexx. Na potrzeby naszego regionu zostały stworzone normy badań laboratoryjnych, dzięki czemu uzyskane wyniki są jeszcze dokładniejsze.

Nasz sprzęt mogą Państwo obejrzeć w zakładce SPRZĘT.

Badania laboratoryjne i testy

Oprócz badań biochemicznych i morfologicznych wykonujemy również pełne badanie moczu, w którym zawiera się badanie fizyczne i chemiczne. Badamy też osad moczu oraz możemy wykonać cytologię z osadu moczu. Mocz do badania powinien być pobrany przez właściciela do specjalnie przystosowanego pojemnika. Jeżeli stwarza to duży problem, możemy pobrać mocz w gabinecie, przez cewnikowanie lub cystocentezę.

Zajmujemy się też badaniami dermatologicznymi skóry i uszu. W dermatologii wiele podobnie wyglądających zmian skórnych może mieć zupełnie inne pochodzenie, dlatego diagnostyka dermatologiczna w wielu przypadkach zwierząt jest konieczna, aby szybko rozprawić się z problemem lub poradzić sobie z przewlekłymi, lub nawracającymi zmianami. Do tego celu wykorzystujemy szereg badań, do których zaliczamy:

Wśród badań wykonywanych przez dermatologów-weterynarze w Pile znajdują się:

  • badanie cytologiczne wymazu z ucha,
  • badanie wymazu z ucha pod kątem świerzbu,
  • badanie cytologiczne ran oraz innych zmian skórnych,
  • zeskrobiny
  • badanie trichoskopowe włosa
  • pobranie próbek na posiewy bakterio i mykologiczne oraz biopsyjne skóry.

Ważnym działem naszej praktyki laboratoryjnej jest wykonywanie i ocena rozmazów krwi. Analiza ta pozwala nam na określenie typu anemii, zidentyfikowanie pasożytów krwi oraz przeprowadzenie manualnego badania poszczególnych frakcji białokrwinkowych, a w efekcie dostosowanie leczenia do konkretnego problemu.

Jak często należy wykonywać rutynowe badanie krwi u weterynarza w Pile?

Rutynowe badanie krwi u weterynarza w Pile warto przeprowadzać raz w roku. Zasada ta dotyczy zdrowych czworonogów. W przypadku psów i kotów cierpiących na przewlekłe schorzenia, badania krwi warto przeprowadzać częściej – zgodnie z zaleceniami weterynarza.

Dzięki badaniom krwi u weterynarza możemy wykryć wiele niezauważalnych problemów zdrowotnych oraz przeciwdziałać rozwojowi chorób, których objawy mogłyby pojawić się dopiero za jakiś czas.