Odrobaczanie i pasożyty zewnętrzne

W naszym środowisku jest bardzo dużo różnego rodzaju pasożytów. Dlatego też dla bezpieczeństwa zwierząt jak i ludzi szczenięta, kocięta oraz zwierzęta dorosłe powinny być regularnie odrobaczane.

Pasożyty zewnętrzne takie jak pchły, kleszcze mogą być nosicielami innych patogenów. Pchły dodatkowo są jednym z powszechniejszych powodów zmian skórnych na ciele zwierząt, z alergią włącznie.

Pchła może być źródłem zakażenia tasiemcem. Ukąszenie kleszcza lub pchły samo w sobie nie jest niebezpieczne, lecz jak już wspomniane było wcześniej pasożyty, te są nosicielami. Czyli mogą zarazić patogenami, które mogą bezpośrednio zagrozić życiu zwierzęcia jak i człowieka.

W naszym regionie pojawia się coraz więcej chorób odkleszczowych. W rejonie Piły, Trzcianki, Wałcza były już zdiagnozowane przypadki lokalnego zarażenia babeszjozą. W okolicach Czarnkowa dodatkowo znalazła się Anaplazma. Choroby te lub ich powikłania mimo wczesnego zdiagnozowania i prawidłowego leczenia mogą doprowadzić do śmierci pacjenta.

Preparaty są dobierane indywidualnie w zależności od wieku zwierzęcia oraz jego trybu życia