Odrobaczanie i pasożyty zewnętrzne

Ilość pasożytów jelitowych znajdujących się w naszym środowisku jest gigantyczna. Dlatego też dla bezpieczeństwa zwierząt jak i ludzi szczenięta, kocięta oraz zwierzęta dorosłe powinny być regularnie odrobaczane. Tasiemce są przenoszone przez pchły dlatego profilaktyka p/pchelna jest również bardzo istotnym elementem profilaktyki.

Warto w tym miejscu również wspomnieć po profilaktyce p/kleczom. Często jest to tożsame z podawaniem preparatów przeciw pchłom.

Ukąszenie kleszcza lub pchły samo w sobie nie jest niebezpieczne, lecz jak już wspomniane było wcześniej pasożyty, te są nosicielami, czyli mogą zarazić patogenami bezpośrednio zagrażającymi życiu zwierzęcia jak i człowieka.

W naszym regionie pojawia się coraz więcej chorób odkleszczowych. W rejonie Piły, Trzcianki, Wałcza były już zdiagnozowane przypadki lokalnego zarażenia babeszjozą. W okolicach Czarnkowa dodatkowo znalazła się Anaplazma. Choroby te lub ich powikłania mimo wczesnego zdiagnozowania i prawidłowego leczenia mogą doprowadzić do śmierci pacjenta.

Preparaty są dobierane indywidualnie w zależności od wieku zwierzęcia oraz jego trybu życia