Do najczęstszych interwencji, jakie podejmuje stomatolog-weterynarz Piła w obrębie jamy ustnej należą zabiegi z zakresu higienizacji zębów i dziąseł. Zabiegi te obejmują usuwanie płytki bakteryjnej i osadu mineralnego z ich powierzchni, a także wszystkie działania mające na celu powrót do stanu fizjologicznego. Tutaj warto zaznaczyć, że zły stan uzębienia wpływa negatywnie na cały organizm – w szczególności na nerki, serce oraz wątrobę.

Leczenie zębów – weterynarz Piła

W przypadku zębów martwych, uszkodzonych lub zapalnych wykonujemy ekstrakcje. Sytuacje takie dotyczą głównie psów ras miniaturowych i oczywiście kotów, u których zaniedbane uzębienie ma swoje bezpośrednie przełożenie na stan nerek.

Innym często wykonywanym zabiegiem w zakresie stomatologii weterynaryjnej jest korekta podniebienia miękkiego, która nieodłącznie powiązana jest z plastyką wąskich skrzydełek nosowych i poszerzeniem nozdrzy zewnętrznych u ras brachycefalicznych takich jak buldożki francuskie, bostony, mopsy.

Tematem powiązanym (lecz ze względu na specyfikę wymagającym innej wiedzy i specjalistycznego sprzętu) jest korekta uzębienia u gryzoni i zającokształtnych. Niejednokrotnie zabiegi te kończą się karkołomnymi operacjami na żuchwie i szczęce górnej.

Stan zapalny jamy ustnej

Zły stan dziąseł i błony śluzowej związany ze stanem zapalnym jamy ustnej to częsty problem, z którym borykają się zatroskani właściciele czworonogów. Problemy w obrębie jamy ustnej mogą wywoływać duży dyskomfort oraz stać się przyczyną nieprzyjemnego zapachu z pyszczku pupila. Bardzo często psy i koty nie okazują objawów związanych ze stanem zapalnym jamy ustnej, pomimo tego, że problemy te wiążą się z dużą bolesnością. Z tego też powodu właściciele czworonogów zazwyczaj zgłaszają się po pomoc do stomatologa-weterynarza dopiero w sytuacji, gdy zwierzak przestaje pobierać pokarm.

Czyszczenie zębów – weterynarz Piła

Aby uniknąć kosztownego i często bolesnego leczenia zębów u weterynarza, warto zwrócić szczególną uwagę na profilaktykę. Czyszczenie zębów obejmuje zarówno profesjonalną higienizację, jak i codzienne szczotkowanie w warunkach domowych. Na rynku dostępne są specjalistyczne pasy, które wspomagają walkę z towarzyszącymi dolegliwościami ze strony uzębienia oraz zapobiegają tworzeniu się kamienia nazębnego.

REHAwet – nie tylko stomatolog-weterynarz w Pile!

W klinice weterynaryjnej REHAwet w Pile dbamy o zdrowie naszych podopiecznych, skupiając się na wszystkich aspektach zdrowotnych. Wśród wykonywanych przez nas zabiegów znajdują się nie tylko skomplikowane ekstrakcje, higienizacja oraz biopsje obejmujące swym zasięgiem jamę ustną, ale również znacznie bardziej rozległe zabiegi chirurgiczne. Z pomocą naszych wyspecjalizowanych weterynarzy leczymy dysplazje stawów biodrowych oraz schorzenia dotykające pozostałe układy.