Zabiegi chirurgiczne na układzie rozrodczym i moczowym są wykonywane zdecydowanie najczęściej w każdej lecznicy i obejmują sterylizację suczek i kotek oraz kastrację osobników męskich – w tym gryzoni.

Jeśli układ rozrodczy, to oczywiście porody i od czasu do czasu pojawiające się cięcia cesarskie. Dotyczy to najczęściej ras brachycefalicznych, czyli tych, których płody mają nieproporcjonalnie duże główki, ale i zwykłych wielorasowców – w sytuacjach, kiedy przyszłej mamie kończy się energia na fizjologiczny poród.

Nasza przychodnia weterynaryjna w Pile to miejsce, w którym stawiamy na nowoczesne metody chirurgiczne. Sterylizację i kastrację wykonujemy najmniej inwazyjną techniką z małego cięcia zapępkowego, przez które specjalnym narzędziem wydobywa się jajniki i macicę. Zmniejsza to oczywiście urazowość i ból pooperacyjny.
Przy zabiegach urologicznych najczęściej operujemy kamicę pęcherza moczowego i cewki moczowej u psów samców oraz u kocurów – u tych drugich zabieg jest bardziej skomplikowany, głównie ze względu na mikroskopijność narządów u tego gatunku.

Równie trudne są operacje usuwania kamieni z moczowodów i – czasami – z nerek, a zabiegiem prawdziwie mikrochirurgicznym jest ectopia moczowodu. Jest to wada rozwojowa polegająca na niefizjologicznym ujściu moczowodu często omijającym pęcherz moczowy. Dotyczy ona głównie suczek, które już od pierwszych dni w nowym domu jako małe szczeniaczki sikają bezwiednie w legowisko, przyprawiając o „ból głowy” swoich nowych właścicieli.

Rzadziej wykonywane, lecz wymagające wymienienia są zabiegi usuwania ropni prostaty.

Miroslaw Klimek